Kormoran Historia
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Kormoran” w Mierkach

Aries Lago Park Hotel & SPA Mazury
Nowy rozdział na kartach historii
Położony nad brzegiem malowniczego Jeziora Pluszne ośrodek w Mierkach przez dekady był symbolem ekskluzywnego wypoczynku tylko dla wybranych. Powstały w latach 70. XX wieku, jako rządowy kompleks rekreacyjno-konferencyjny, przez lata pełnił funkcję reprezentacyjnego ośrodka PRL. Dziś to miejsce przeszło spektakularną metamorfozę.
W pełni odrestaurowany i na nowo zaaranżowany Aries Lago Park Hotel & Spa Mazury oferuje swoim Gościom najwyższy standard wypoczynku w harmonii z otaczającą przyrodą.
Nowa historia tego miejsca pisze się na naszych oczach.
Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe „Kormoran” w Mierkach
Symbol PRL-u
Aries Lago Park Hotel & Spa Mazury powstał na miejscu dawnego Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowego Kormoran, które powstało na początku lat 70-tych XX wieku.
Początki ośrodka wypoczynkowego w Mierkach koło Olsztynka sięgają wczesnych lat powojennych, który powstał na bazie istniejącego przedwojennego budynku. W 1957 roku dom wypoczynkowy Komitetu Centralnego PZPR w Mierkach już funkcjonował. Do 1989 roku Kormoran był własnością Urzędu Rady Ministrów i dostępny był wyłącznie dla partyjnych dygnitarzy, którzy przyjeżdżali tu wypoczywać. Podzielony był na dwie strefy: polską i zagraniczną. W ofercie miał 270 miejsc noclegowych, boiska, baseny, kręgielnię, stok narciarski, tor saneczkowy i wiele innych atrakcji.
Budynek główny posiadał bardzo wyrazistą architekturę w stylu modernistycznym. Jego kompozycja bryłowa wynikała z podziału funkcjonalnego. Prostopadłościenna, dwukondygnacyjna część mieszkalna opierała się z jednej strony na bryle basenu, a z drugiej na bryle części restauracyjnej. Część środkowa podtrzymywana była przez pionowe filary, dzięki czemu miało się wrażenie unoszenia
Perła modernizmu
Przejrzystość formy i minimalizm
Ośrodek wypoczynkowy wzniesiono w latach 70. XX wieku według projektu Adama Kowalewskiego, który był nie tylko uznanym architektem, ale również urbanistą, urzędnikiem państwowym i dyplomatą. W latach 1989–1992 Kowalewski pełnił funkcję wiceministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, a w latach 1992–1996 ambasadora RP w Kenii.
Centralnym punktem ośrodka był zaprojektowany w latach 1973–1977 duży budynek główny, z pokojami, częścią gastronomiczną oraz basenem. Towarzyszyły mu cztery dwukondygnacyjne pawilony hotelowe oraz domki letniskowe położone na łagodnie nachylonych stokach w lesie. Elewacje poszczególnych pawilonów zostały pokryte płytkami ceramicznymi w różnych kolorach oraz okładziną drewnianą.
Harmonia formy i funkcji
Ośrodek w Mierkach był wyjątkowym przykładem modernizmu architektury lat 70. Charakteryzował się prostą, geometryczną bryłą i funkcjonalnym układem przestrzeni. Budynek główny wyróżniał się podziałem na wyraźnie zaznaczone strefy z dużymi przeszkleniami, zapewniającymi optymalne doświetlenie i integrację budynku z otaczającym krajobrazem. Wykorzystanie surowych materiałów, takich jak beton, stal i drewno, nadawało obiektowi monumentalny, ale jednocześnie harmonijny wygląd. Elewacje zdobiły barwne mozaiki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów architektury PRL-u, który łączył funkcjonalność z dekoracyjną ekspresją.

.webp)
Źródła: https://polska-org.pl | https://fotopolska.eu